Inspirujące opowieści o GSK – Magdalena Maria Grabska

Podążając za intuicją

Magdalena Maria Grabska - instruktorka GSK
Magdalena Grabska – instruktorka GSK

Nazywam się Magdalena Maria Grabska. Na co dzień jestem żoną i mamą, jak wiele innych kobiet. W zeszłym roku z rodziną przeprowadziliśmy się do starego (prawie 100-letniego) domu, który wybudowali pradziadkowie męża i od tej pory każdą wolną chwilę wkładamy w remont, aby nasz dom był dla nas jak najbardziej przyjaznym miejscem. Za domem jest duża działka, część stanowi łąka, część to ogródek warzywny, a wokół domu jest ogród z oczkiem wodnym, drzewami i kwiatami. Obok domu stoi stara stodoła, której kawałek został wydzielony na pomieszczenia gospodarskie, bo mamy także sporo zwierząt: króliki, kury zielononóżki, kaczki staropolskie i mandarynki, oraz gęsi. W domu są również 3 koty, dwa szczury, akwarium z rybkami i mnóstwo pająków 😉

W takich okolicznościach nie ma miejsca na nudę.

Zawsze byłam osobą aktywną, nie lubiłam za długo siedzieć na miejscu, więc nieobce mi są takie aktywności jak: chodzenie po górach, bieganie, pływanie, jazda konna, snowboard, pole dance. Cenię sobie samotne piesze przechadzki i rowerowe rodzinne przejażdżki. W wolnej chwili lubię poczytać dobrą książkę, coś namalować lub napisać. Regularnie chodzę do sauny, bo uważam, że świetnie odpręża i oczyszcza nie tylko ciało.

Regularny ruch zawsze był dla mnie ważny, pomagał zredukować poziom stresu, dawał odpocząć głowie. W moich poszukiwaniach próbowałam sztuk walki, potem tai-chi, qigong, a następnie jogi, a w zasadzie kilku jej odmian.

Z gimnastyką słowiańską kobiet (GSK) zetknęłam się po raz pierwszy biorąc do ręki gazetę „Wróżka”, to było w lipcu 2016 roku. Zobaczyłam zdjęcia i poczułam, że to będzie coś w sam raz dla mnie. Taki impuls prosto z serca. Niedługo później koleżanka znalazła zajęcia w Katowicach, u Natalii Białowąs i tam zaczynałam pierwsze kroki w tej praktyce.

Początki wcale nie były łatwe. Wydawałoby się, że osoba tak aktywna jak ja nie będzie nie żadnych problemów z nową formą ruchu. Okazało się jednak, że jest inaczej. Moje ciało było bardzo napięte i kolejne zajęcia pokazywały mi to, jak dużo mam w tej kwestii do zrobienia. Oczywiście podeszłam do tego zadaniowo: poszłam na warsztaty, dostałam swój zestaw do samodzielnej praktyki w domu. Zaczęłam ćwiczyć regularnie. Raz na dwa-trzy tygodnie pojawiałam się na zajęciach. Mimo zauważenia pozytywnych zmian (poprawa postawy, otwarcie klatki piersiowej), napięcia nie puszczały. Mało tego, zaczęło mnie od tych ćwiczeń odrzucać. Przez 3 miesiące nie ćwiczyłam. Kiedy poczułam, że ciało „woła” o gimnastykę, zaczęłam znów wracać do praktyki, ale inaczej niż do tej pory – łagodniej, z większą uważnością, już nie codziennie, nie na siłę. Zaczęłam wsłuchiwać się w swoje ciało i jego potrzeby. I wtedy odkryłam prawdziwe piękno gimnastyki i zrozumiałam, że nareszcie znalazłam nie tylko „narzędzie” dla siebie, ale i zapragnęłam przekazywać je dalej, innym kobietom.

Z wykształcenia jestem fizjoterapeutką i masażystką. Najważniejsze dla mnie są rezultaty w ciele, czyli pomoc w różnych dolegliwościach, napięciach, ale nie tylko. W GSK ważne jest to, jak się czujemy po ćwiczeniach – czy jesteśmy zrelaksowane, czy zmęczone, czy praktyka pomaga nam w zmaganiach z codziennością, osadza w „tu i teraz”?

Moje ciało jest inne, niż było zanim poznałam gimnastykę. Inaczej się poruszam, siedzę, oddycham. Nie dokuczają mi już halluksy, czy bóle w odcinku lędźwiowym. Jestem bardziej świadoma mojego ciała, emocji, oddechu.

Gimnastyka jest jednocześnie bardzo precyzyjna, niektóre ruchy są minimalne, ale bardzo ważne. Ważne jest, aby nie robić niczego na siłę, poznawać swoje ciało, pomału nawiązywać z nim relację opartą na szacunku. GSK to właśnie umożliwia.

Bardzo ważne jest również dla mnie połączenie z innymi kobietami, z kobiecością, nawiązanie do naszej tęsknoty za wspólnotą, za siostrzeństwem, za współpracą bez rywalizacji i zazdrości.

Chciałabym, aby jak najwięcej kobiet poznało gimnastykę, żeby ich ciała były zdrowe, rozluźnione, a one mogły robić to, co tylko zapragną i realizować się w życiu, o jakim marzą.

Magdalena Maria Grabska

Kontakt do mnie: https://www.gimnastykaslowianska.pl/user/magdalena-maria-grabska/

Fanpage Ja Słowianka – Gimnastyka Słowiańska Dla Kobiet: www.facebook.com/slowianka.ja

Profil na Facebook: https://www.facebook.com/magdalena.maria.grabska

Dodaj komentarz