Gimnastyka Słowiańska okiem fizjoterapeutki. Mięsień biodrowo-lędźwiowy.

MIĘSIEŃ BIODROWO-LĘDŹWIOWY (musculus iliopsoas)

Jest to mięsień składający się właściwie anatomicznie z dwóch mięśni: mięsień lędźwiowy większy i mięsień biodrowy, które łączą górną i dolną część naszego ciała.

Mięsień lędźwiowy większy ma przyczep początkowy zlokalizowany na bocznej powierzchni trzonu ostatniego kręgu piersiowego oraz czterech pierwszych kręgów lędźwiowych, potem przechodzi przez miednicę i kończy się przy krętarzu mniejszym kości udowej.

Mięsień biodrowy swój początek ma w dole biodrowym, a koniec tak samo jak mięsień lędźwiowy większy, przy krętarzu mniejszym kości udowej.

Oba mięśnie zbiegają się razem na wysokości więzadła pachwinowego i wytwarzają wspólne ścięgno, przyczepiające się do kości udowej.

Ze względu na swoje położenie oraz połączenie z przeponą ma ogromny wpływ na to, jak funkcjonuje nasze ciało. Zapewnia stabilizację i jest odpowiedzialny za utrzymanie prawidłowej postawy ciała, chód oraz na to, jak oddychamy i jak się czujemy.

Mięsień ten odpowiada za:
– utrzymywanie równowagi,
– elastyczność, zakres i precyzję ruchów w stawie biodrowym,
– funkcjonowanie narządów wewnętrznych; oddychanie i dotlenienie tkanek, w tym mózgu, pracę nadnerczy i układu nerwowego oraz stabilność emocjonalną.

 Bardzo często jest on nadmiernie napięty lub rozluźniony, często niesymetrycznie. Sprzyja temu zwłaszcza praca siedząca oraz np. zbyt częsta jazda na rowerze, niektóre ćwiczenia siłowe czy niewygodne lub źle skrojone ubrania. Skutkiem są skrzywienia kręgosłupa, bóle dolnego odcinka kręgosłupa oraz zwyrodnienia bioder i kolan.

Praca, jaką wykonujemy w gimnastyce, a szczególnie ruch rotacji miednicy, pozycje wykonywane na stojąco, z pochyleniem i na jednej nodze (w tzw. pozycji koguta) pozwalają przywrócić prawidłowe funkcjonowanie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.

Praca z mięśniem biodrowo-lędźwiowym pomaga zniwelować napięcia mięśni, pozbyć się bólów szyi i kolan oraz problemów z nerkami i trawieniem.

Jeśli mięsień ten jest odpowiednio ukrwiony i elastyczny, pozwala to nam się czuć pewnie i bezpiecznie.

Przypuszcza się, że mięsień iliopsoas ma również połączenie z tzw. gadzim mózgiem, który osadzony jest u nasady szyi. Składa się on z podwzgórza z gruczołami  przysadki i szyszynki, rdzenia przedłużonego i móżdżku. Nadrzędnym zadaniem tej części mózgu jest zapewnienie organizmowi przetrwania. Reguluje podstawowe czynności życiowe jak oddychanie, praca serca, ciśnienie krwi, temperatura, metabolizm a także integrację bodźców czuciowych i słuchowych.

Mózg gadzi funkcjonuje poza kontrolą świadomości, aktywuje się gdy jesteśmy pod wpływem stresu.

Żadnej z pozycji gimnastyki, która wymaga stabilności, utrzymania równowagi i angażuje biodra i kręgosłup, nie można wykonać bez sprawnie działającego mięśnia lędźwiowego większego.
Pojawiają się również kłopoty z oddychaniem podczas wykonywania ćwiczeń.

Regularna praktyka gimnastyki słowiańskiej, zwłaszcza pod okiem certyfikowanej instruktorki pomoże przywrócić mięśniom głębokim naszego ciała właściwą elastyczność i wytrzymałość, dzięki czemu poprawia się jakość naszego codziennego funkcjonowania, znikają dolegliwości, nawet te przewlekłe, poprawia się także nasze samopoczucie, bo psyche i soma nie istnieją samodzielnie, lub jak powiada przysłowie „W zdrowym Ciele zdrowy Duch”.

Tekst: Magdalena Maria Grabska

Zdjęcie: Portal fizjoterapeuty.pl

Dodaj komentarz