Wywiad z Oksaną Pawłowską

zdjecie122

Oksana Pawłowska, to certyfikująca nauczycielka z Białorusi.

– Każdy wie, że joga jest bardzo korzystna .Ale czy to samo tyczy się gimnastyki słowiańskiej? Każdy słyszał o jodze, natomiast mało kto o takim rodzaju gimnastyki.

OP: Słabą popularność gimnastyki można wyjaśnić tym, że jej historia sięga kultury pogańskiej. To był zawsze temat tabu, zamknięty. Wiedza była przekazywana przez babcie wnuczkom i zostawała w rodzinie. A kto chciał uchylić rąbek tajemnicy i odkryć sekrety swojego rodu? Jeśli mowa o tym, czy joga jest korzystna dla Słowian, to należy wziąć pod uwagę klimat i jego wpływ na światopogląd człowieka. W Indiach jest słonecznie i ciepło, a nasi przodkowie żyli na bagnach. Na Wschodzie jest ciepło, więc wszystko jest wyważone i spokojne, podczas gdy nasi przodkowie walczyli z agresją otoczenia: lato jest krótkie, zimy srogie. Gimnastyka Słowian była praktyczna i niedługa i osiągnięcie tego poziomu, na który w jodze potrzeba 5 lat ćwiczeń, my osiągaliśmy w pół roku.

– Jak sama doszłaś do tej praktyki?

OP: Kiedyś trenowałam jogę, chińską gimnastykę i tai-chi. Zajmowałam się też rzutem dyskiem, jednak odniosłam poważne obrażenia i w wieku 20 lat nie mogłam obciążać kręgosłupa. Lekarze byli bezsilni. Mój trener ułożył dla mnie słowiański system odnowy biologicznej. Stopniowo zaczęłam studiować historię naszych przodków.

– Wytłumacz proszę, co jest istotą słowiańskiej gimnastyki dla kobiet, bo przecież to nie tylko zestawy ćwiczeń, ale również filozofia.

OP: Zacznijmy od tego, że taki rodzaj gimnastyki nie wymaga atletycznej budowy ciała czy umiejętności tanecznych. I bez tego możemy osiągnąć interesujące nas rezultaty. Gimnastyka dla Słowian była praktyczna i nie zajmowała dużo czasu. Wystarczy 15 minut dziennie, żeby napiąć wszystkie mięśnie ciała. Najważniejsze to nauczyć się relaksować. Duże znaczenie ma połączenie przy wykonywaniu każdego ćwiczenia takich czynników jak: relaks, ruch, oddech i świadomość.

– Jak wyglądają korzyści gimnastyki w praktyce?

OP: To, jak gimnastyka jest przekładalna na praktykę widać choćby w momencie kłótni – kobiety zwykle trzymają wtedy ręce oparte na biodrach. Jest to typowa postawa stymulująca wszystkie procesy biochemiczne potrzebne w tej sytuacji. Zauważcie, że gimnastyka na poziomie intuicyjnym uczy kobiety nie doprowadzać do momentu, kiedy kłótnia przechodzi w aferę, w której po prostu macha się rękami. Słowiańska gimnastyka to narzędzie, z pomocą którego można wpłynąć na aspekty swojego życia.

– Gimnastyka słowiańska jest efektywniejsza od fitnessu ?

OP: Z jej pomocą można na nowo poczuć własne ciało. Odkryć te mięśnie, o istnieniu których się nie wiedziało. Często słyszę o istnieniu tych tajemniczych mięśni już na drugim lub trzecim spotkaniu, nawet od instruktorów innych zajęć. A zwiększenie i polepszenie formy kobiecej klatki piersiowej powinno być wizytówką słowiańskiej gimnastyki. (…)

Źródło: www.bereginiby.ru, tłumaczenie: Adrianna Stopczyk